Święta Woda

Święta Woda jest szczególnym miejscem dla mieszkańców Wasilkowa, jak również ma ona duże znaczenie na religijnej mapie polskich sanktuariów maryjnych.

 


„Święta Woda brzegi rwie"
- św. Jan Paweł II
(cytat z dn. 26.07.1998 r.)


Pielgrzymi ze Świętej Wody są wdzięczni Papieżowi za słowa: "Święta Woda brzegi rwie" wypowiedziane dnia 26.07.1998 r.
Ojciec Święty pobłogosławił czczony obecnie przez wiernych wizerunek Matki Bożej Bolesnej.

Położona niedaleko Wasilkowa Święta Woda swoją nazwę zawdzięcza słynącemu z cudów źródełku. Choć powstanie Świętej Wody owiane jest licznymi nieprawdopodobnymi legendami sięgającymi do czasów średniowiecza to pierwsza rzetelna i udokumentowana wzmianka o tym miejscu pochodzi dopiero z roku 1719. W tym czasie pozostający przez dwa lata w ślepocie szlachcic imieniem Bazyli nagle cudownie ozdrowiał po przybyciu na uroczysko nazwane później „Świętą Wodą”. W akcie wdzięczności w ciągu tygodnia wybudował on nad źródełkiem drewnianą kaplicę, którą jeden z supraskich Bazylianów w 1719 roku poświęcił za błogosławieństwem opata supraślskiego metropolity unickiego Abpa Leona Kiszki. Tak się rozpoczyna historia tego wyjątkowego miejsca.

Święta Woda


W roku 2000 Święta Woda była Sanktuarium Jubileuszowym Roku Świętego Archidiecezji Białostockiej. Znakiem szczególnym tego czasu łaski jest rozwijająca się Góra Krzyży zwana też „Górą Bożego Miłosierdzia”, z Jubileuszowym Krzyżem Pielgrzymów (wysokości 25 m) oraz z krzyżami w kościele, pobłogosławionymi w Watykanie przez Jana Pawła II w dniach: 6 marca i 4 października 2000 r.

W roku 2002 r. w 100-lecie urodzin Księdza Wacława Rabczyńskiego rozpoczęto remont kościoła, wybudowano Dróżki Siedmiu Boleści i odnowiono Kapliczki Różańcowe. Sanktuarium dostało też piękną iluminację groty, Góry Krzyży, kapliczek i położonego malowniczo w otoczeniu lasów kościoła.

Kult Matki Bożej Bolesnej ściąga do tego cudownego miejsca katolików obrządku greckiego i łacińskiego. Od chwili poświęcenia kaplicy przebywali przy niej pustelnicy bazyliańscy. W rozwoju katolickiego kultu w Świętej Wodzie ważnym wydarzeniem było nadanie przez Stolicę Apostolską dnia 18 stycznia 1778 roku przywileju odpustowego. Od tego czasu przybywający tutaj na Uroczystość Najświętszej Maryi Panny Bolesnej oraz w każdą pierwszą niedzielę miesiąca, po spełnieniu odpowiednich warunków ustalonych przez Kościół, mogli dostąpić łaski odpustu.
Okres II wojny światowej wpłynął bardzo niekorzystnie na stan kaplicy, która od początku 1940 roku została zajęta przez Armię Czerwoną i następnie została przez nią zbezczeszczona, zrujnowana i po części spalona. Po zakończeniu wojny aż do roku 1949 murowana kaplica pozostawała w całkowitej ruinie. Prace przy jej odbudowie powierzono ks. Wacławowi Rabczyńskiemu - najpierw wikariuszowi, a od 1951 roku proboszczowi parafii w Wasilkowie. Od tego momentu zaczął się nowy, znamienny okres w historii Świętej Wody. Pierwszą inwestycją była budowa Groty, która miała być według planów ks. Rabczyńskiego kopią groty z Lourdes we Francji. Druga wielka inwestycja to Kalwaria Świętowodzka, której budowę zainicjowano w 1955 r. Rozpoczęto ją od odrestaurowania i upiększania Kaplicy i Groty oraz wybudowania 7 ołtarzy Męki Pańskiej na przyległych wzgórzach. Poczynania księdza Proboszcza wywołały zaniepokojenie władz komunistycznych. W 1956 r. zniszczono stację Męki Pańskiej. Ocalały figury w obrębie Świętej Wody i cmentarza grzebalnego, gdzie w czerwcu 1969 r. złożono ciało księdza Wacława Rabczyńskiego.

Przez następne lata kaplica pozostawała pod zarządem Parafii p.w. Przemienienia Pańskiego w Wasilkowie. Po nawiedzeniu w Świętej Wodzie dnia 22 marca 1996 r. Figury Matki Bożej Fatimskiej, nastąpił dynamiczny rozkwit tego miejsca. W 1997 r. przy Sanktuarium powstała Góra Krzyży i Pomnik III Tysiąclecia. W tym samym roku utworzona została Parafia p.w. Matki Bożej Bolesnej.

Centrum Pielgrzymkowo Turystyczne w Świętej Wodzie
Z myślą o pielgrzymach, którzy przyjeżdżają do Sanktuarium Matki Boskiej Bolesnej z odległych stron Polski i z zagranicy na terenie Świętej Wody zostało zbudowane Centrum Pielgrzymkowo – Turystyczne. Jest ono idealnym miejscem noclegowym dla grup, rodzin i osób indywidualnych, którym przede wszystkim zapewnia spokój i wyciszenie potrzebne w codziennej refleksji i modlitwie.
Centrum Pielgrzymkowo – Turystyczne Święta Woda oferuje m.in. pokoje hotelowe, organizuje przyjęcia weselne, bankiety, komunie, chrzciny itp. Na terenie kompleksu znajduje się restauracja, kawiarnia, tereny służące rekreacji, sale weselne i konferencyjne, kiosk z pamiątkami i dewocjonaliami oraz parking dla samochodów i autokarów.

Święta Woda

Zapraszamy na strony:
www.sanktuarium-swieta-woda.pl
www.swietawoda.eu

facebook
Urząd Miejski w Wasilkowie