Cmentarz rzymskokatolicki
Największym zabytkiem Gminy Wasilków jest cmentarz rzymskokatolicki usytuowany w północnej części miasta i zbudowany na powierzchni 4,5 ha, w końcu XIX wieku. W 2002 r. został on wpisany przez Wojewódzkiego Konserwatora Zabytków do rejestru zabytków. Na cmentarzu znajduje się siedem grup rzeźb, nawiązujących tematyką do Pasji i Zmartwychwstania Jezusa, dwie fontanny i około sześćdziesięciu zabytkowych nagrobków, z których najstarszy jest z 1896 r. Oprócz scen pasyjnych są tam też posągi aniołów, bramy, balustrady i mury, na których są wyryte wersety z Pisma Świętego.
Przy wejściu na cmentarz znajduje się nagrobek ks. Wacława Rabczyńskiego, który swoją ciężką pracą przyczynił się do wybudowania kościoła NMP Matki Miłosierdzia w latach 1958-1966, jak również kaplicy wraz z obiektami towarzyszącymi w Świętej Wodzie. Dzięki niemu powstały owe niezwykłe rzeźby cmentarne.
Na cmentarzu znajduje się również grób legionistów polskich Aleksandra i Michała Żukowskich, nagrobek z 1896 r., grób 34 mieszkańców Wasilkowa i Studzianek rozstrzelonych w 1943 r. oraz groby ofiar II wojny światowej.
Wystrój cmentarza stanowi bogata w detale mała architektura: wieżyczki, tarasy iminiatury antycznych świątyń. Pagórkowaty teren, na którym dostojnie porasta starodrzew dodatkowo podnosi walory estetyczne tego miejsca. Urokliwe położenie cmentarza oraz bogata architektura rzeźb i nagrobków sprawia, że jest to szczególne miejsce dla ocalenia pamięci naszych wybitnych i walecznych przodków. Pobyt na cmentarzu jest niewątpliwie niezwykłą przygodą duchową, pełną wyciszenia oraz refleksji nad życiem i śmiercią.