Koncert „Phoenix Trio“ w Wasilkowie
„Phoenix Trio“
Eva Schall – Skrzypce
Zuzanna Sosnowska – Wiolonczela
Rolando Valdes Pinal – Fortepian
Młodzi muzycy tria fortepianowego „Phoenix” otrzymali najważniejsze muzyczne impulsy podczas studiów w Hochschule der Künste Zürich, na Uniwersytecie Muzycznym w Mieście Meksyku oraz w Hochschule für Musik Franz Liszt w Weimarze, gdzie w 2014 roku poznali się i ugruntowali zespół. Od tego czasu regularnie pracują pod kierunkiem Prof. Larissy Kondratjewy oraz Beate Hartmann (Klenke Quartett).
Wszyscy troje prowadzą aktywną działalność koncertową jako soliści. W swoich dziedzinach instrumentalnych są laureatami nagród na wielu konkursach międzynarodowych, takich jak np. Jugend-Musiziert Deutschland , 6. Międzynarodowe Pianobiennale w Méxicali (Mexiko), 3. Międzynarodowy Konkurs Muzyczny “ José Jasinto Cuevas“ w Meridzie, Międzynarodowy Konkurs Wiolonczelowy im. W. Lutosławskiego w Warszawie, Międzynarodowy Konkurs Muzyczny im. L. Sigall w Chile.
Na swoim koncie mają również sukcesy w dziedzinie kameralistyki na konkursach: Międzynarodowym Konkursie Muzyki Kameralnej Charles-Hennen w Holandii czy też na Międzynarodowym Konkursie Kameralistycznym w Kanadzie.
Od 2013 roku wszyscy troje muzycy są stypendystami Stowarzyszenia Live music now założonego z inicjatywy sławnego skrzypka Yehudi Menuhina. Zgodnie z jego ideą, młodzi muzycy przyjęci do fundacji występują w miejscach, gdzie ludzie nie są w stanie sami przyjść na koncert – muzyka przychodzi zatem do nich. Eva, Zuzanna i Rolando dają liczne koncerty w szpitalach, hospicjach, więzieniach, domach spokojnej starości czy szkołach specjalnych.
Każdy z członków tria „Phoenix“ pochodzi z innego kraju, co wskutek konfrontacji tak różnych od siebie temperamentów powoduje ciągłą wzajemną inspirację i wymianę tradycji, doświadczeń i muzycznych idei.
Dla pogłębienia wyczucia kameralistycznego, poszerzenia repertuaru i większego wzajemnego muzycznego zrozumienia wynikającego ze specyfiki poszczególnych instrumentów młodzi muzycy nie grają tylko i wyłącznie jako trio fortepianowe, lecz równie często występują także w duetach (skrzypce –wiolonczela, skrzypce – fortepian, wiolonczela- fortepian)
Program koncertu:
L. van Beethoven - Trio fortepianowe Es-dur op. 1 nr 1
I. Allegro
II. Adagio cantabile
III. Scherzo. Allegro assai
IV. Finale. Presto
P. Vasks - Grammata cellam - Pianissimo (na wiolonczelę solo)
J. Brahms - Trio fortepianowe H-dur op. 8
I. Allegro con brio
II. Scherzo - Allegro molto
III. Adagio
IV. Allegro