Wojciech Bogusłowicz wychowuje Mistrzów Świata

Ilustracja do artykułu IMG_6761.jpg

Polski Związek Wędkarski (PZW) Koło Wasilków istnieje już od przeszło 70 lat i odnosi ogromne sukcesy, których ojcem jest jeden człowiek.

Wojciech Bogusłowicz poświęcił pracy społecznej w PZW Wasilków ponad 40 lat życia. Jest Prezesem i trenerem  oraz sędzią klasy krajowej. Poza tym pełni szereg funkcji we władzach okręgu PZW w Białymstoku. Odkąd pamięta, pracował z młodzieżą – czy to w sporcie czy w kulturze. W pracę tą wkłada całe serce i efekt jest taki, że wychował Mistrzów Świata. Pan Wojtek był w swoim życiu kierownikiem Domu Kultury w Klepaczach, pracował w budownictwie, był przedsiębiorcą, prowadził sklep wędkarski. Był też wokalistą zespołu muzycznego. Inne pasje Pana Wojtka to grzybobranie i dobra książka.

Pan Wojtek prowadzi kronikę koła PZW w Wasilkowie, w której uwiecznia wszystkie zdobyte medale i wyróżnienia, a jest ich niemało.  To prawdziwa skarbnica wiedzy tego sportu. Zaprosiliśmy Pana Wojtka do rozmowy.

Wędkarstwo rzutowe to sport dla ambitnych młodych ludzi. Czy mógłby Pan zdradzić jakie były początki tego sportu w Wasilkowie?

Każdy sport ewaluuje - podobnie wędkarstwo. Na przestrzeni lat ten sport się rozwinął. Powstało wędkarstwo spławikowe, karpiowe, spinningowe, morskie i rzutowe. Powstały kluby wędkarskie zrzeszające miłośników  tylko tych dyscyplin sportowych. W międzyczasie u nas powstało wędkarstwo rzutowe.

Nasza zabawa w wędkarstwo rzutowe rozpoczęła się w roku 2003.  Przy okazji zawodów spławikowych po raz pierwszy rozegrano wtedy zawody rzutowe. To były takie pierwsze zawody, na których pokazaliśmy dzieciom i młodzieży na czym ten sport polega. Zaczęliśmy organizować oddzielne zawody w tej dyscyplinie. Około 12 lat temu założyliśmy sekcję rzutową naszego koła. W 2012 r. Zarząd Okręgu PZW w Białymstoku zorganizował 60-te Jubileuszowe Mistrzostwa Polski w wędkarstwie rzutowym w Białymstoku. W 2015 r. z kolei w Wasilkowie rozegraliśmy Puchar Polski na Stadionie Miejskim w Wasilkowie. W tym roku nasi zawodnicy pojadą na 67 zawody Mistrzostw Polski.

Prekursorem wędkarstwa rzutowego w Wasilkowie był ś.p. Lucjan Szyszko – on jako pierwszy został instruktorem. Obecnie organizowane są zawody jego imienia. Ja zaraz po nim zrobiłem uprawnienia instruktora.

Nie wszyscy wiedzą na czym polega wędkarstwo rzutowe.

Wędkarstwo rzutowe polega na rzucaniu ciężarkiem 7,5 g albo do celu albo na odległość  na rozstawionych tarczach. Zawody rzutowe organizowane są na trawie lub na hali, a spławikowe na wodzie. Jednak trzymać wędkę spławikową  to zupełnie co innego. Do uprawiania wędkarstwa rzutowego potrzebne są specjalistyczne wędki. Podobnym sportem do wędkarstwa rzutowego natomiast jest spinning – tylko zamiast ciężarka jest sztuczna przynęta.
W wędkarstwie rzutowym jest 9 konkurencji – cztery docelowe i pięć rzutowych. Nas jako młodzież – kadetów -  interesują w zasadzie trzy konkurencje: dwie rzutowe i jedna odległościowa. W kategorii Juniorów dochodzą dwie konkurencje ruchowe (pięciobój).

Gdzie odbywają się treningi PZW w Wasilkowie i kto może wziąć w nich udział?

Trenujemy przez cały rok. Wiosną, latem i jesienią trenujemy na stadionie w Wasilkowie. Zimą na hali Szkoły Podstawowej Nr 1 w Wasilkowie. W naszym kole trenuje obecnie 15 zawodników. Najlepszym wiekiem żeby rozpocząć  uprawianie tego sportu to 9-14 lat. Oprócz technik rzutowych szkolimy młodzież w technikach spławikowych. Sport wędkarski uczy też cierpliwości, wyczucia odległości, celności oka, etyki wędkarskiej, pracy w kolektywie i odpowiedzialności. Zawodnicy muszą przede wszystkim lubić ten sport i być pracowitym bo praca to podstawa. Głównym naszym celem jest zachęcenie dzieci i młodzieży do ruchu i wysiłku fizycznego. Przygotowujemy młodzież do imprez lokalnych, okręgowych, krajowych, zagranicznych i światowych oraz do olimpiad młodzieży wędkującej, które odbywają się co roku.

Gdy Pan rozpoczynał swoją przygodę z kołem PZW Wasilków – czy spodziewał się Pan, że wychowa Mistrzów Świata?

Początkowo była to zabawa i taka odskocznia od tradycyjnego łowienia. Pierwsze Mistrzostwa Świata odbyły się w 2008 roku, a nasi pierwsi Mistrzowie to Joanna Brzyska i Mateusz Dąbrowski. Obecni mistrzowie to Kornelia Halicka, Magda Żakowska, Patryk Żakowski i Kamila Stankiewicz.

Ciężka praca i zaangażowanie daje takie rezultaty. Dzięki bardzo dobrej współpracy z dyrekcją szkół podstawowych w Wasilkowie, Burmistrzem i pracownikami Urzędu Miejskiego w Wasilkowie wszystko się kręci. Dzięki tej współpracy możemy jeździć na Puchary Polski i inne zawody. Przy okazji chciałbym podziękować również współpracownikom, sędziom, zarządowi PZW Wasilków oraz Zarządowi PZW w Białymstoku.

Wędkarstwo rzutowe nie jest tak popularnym sportem jak chociażby piłka nożna. Jak Pan zachęca młodzież, aby wybrała właśnie ten sport?

Kiedyś dzieci były bardziej zainteresowane. Teraz jest ciężej, gdyż jest dużo wynalazków i zabawek elektronicznych. Prawie każdy chłopiec chce być piłkarzem, ale co z tego – z tych co trenują – zostaje niewielka garstka tych, którzy przechodzą dalej.

Co roku organizuję castingi w szkole podstawowej. Namawiam, pokazuję na czym polega wędkarstwo rzutowe. Dzieci, które trenują bardzo się wciągają w pracę koła. Podczas pandemii bardzo tęskniły za naszymi treningami. Jest to dla nich  forma relaksu i odskoczni i zabawy.

Serdecznie dziękujemy Panu Wojciechowi Bogusłowiczowi za rozmowę oraz życzymy dalszych sukcesów!

 

facebook
Urząd Miejski w Wasilkowie