Promocja książki Antoniego Pełkowskiego – Komitet Obywatelski "Solidarność" Miasta i Gminy Wasilków

Ilustracja do artykułu DSC_0025.jpg

Wczoraj - 27 maja - w Dniu Samorządu Terytorialnego - o godz. 19.00 w Miejskiej Bibliotece Publicznej w Wasilkowie odbyła się promocja książki Pana Antoniego Pełkowskiego – Komitet Obywatelski "Solidarność" Miasta i Gminy Wasilków. W wydarzeniu wziął również udział Burmistrz Wasilkowa Adrian Łuckiewicz oraz przedstawiciele Towarzystwa Przyjaciół Ziemi Wasilkowskiej im. ks. Wacława Rabczyńskiego.

Antoni Pełkowski opisał w książce działalność Komitetu Obywatelskiego „Solidarność" Miasta i Gminy Wasilków.

"Został on powołany przez członków „Solidarności" w zakładzie im. Emilii Plater. W inicjatywę włączyli się znamienici mieszkańcy Wasilkowa, którzy działając w komitecie przygotowywali program i kandydatów do wyborów samorządowych w 1990 roku. To oni tworzyli samorząd Gminny. Gdyby nie ich działalność, to prawdopodobnie nie wygralibyśmy wyborów. Pamiętam, że to było miażdżące zwycięstwo. Media, nie tylko regionalne, relacjonowały, że w Wasilkowie stała się niebywała rzecz. Na 23 mandaty radnych 21 było obsadzonych przez kandydatów komitetu obywatelskiego" - wspomina autor.

Przygotowując publikację Antoni Pełkowski bazował na dawnych dokumentach.

Autor książki podkreślił, że jej wydanie było możliwe dzięki wsparciu i współpracy Urzędu Miejskiego w Wasilkowie, Miejskiej Biblioteki Publicznej w Wasilkowie oraz Towarzystwa Przyjaciół Ziemi Wasilkowskiej  im. ks. Wacława Rabczyńskiego.

"Myślę, że to ważna książka z perspektywy historii Wasilkowa. Uważam, że warto wspierać takie inicjatywy, ponieważ budują nasze poczucie tożsamości, a historia, o którą dbamy i którą przedstawiamy nas istotnie wzbogaca" - mówił Burmistrz Wasilkowa Adrian Łuckiewicz

W spotkaniu udział wzięły m. in. osoby, które tworzyły komitet obywatelski. Dyskusja była okazją do wspomnień związanych z początkami samorządu w gminie Wasilków.

facebook
Urząd Miejski w Wasilkowie