Odnowiliśmy pomnik na cmentarzu rzymskokatolickim w miejscu pochówku wasilkowian zamordowanych przez hitlerowców w 1943 r.

Przed nadejściem uroczystości Wszystkich Świętych odwiedzamy groby i wspominamy naszych bliskich. Czasem zadbanie o miejsca pamięci wymaga dodatkowych działań, by uratować starsze nagrobki przed całkowitym zniszczeniem.

We wrześniu odnowiliśmy pomnik na cmentarzu rzymskokatolickim w miejscu pochówku wasilkowian zamordowanych przez hitlerowców w 1943 roku. Pomnik został wzmocniony - zyskał nowy cokół oraz został wyczyszczony i zabezpieczony. O jego renowację prosił tuż przed swoją śmiercią śp. Jan Halicki – zasłużony dla Wasilkowa radny trzech kadencji, który odszedł od nas w marcu 2020 roku.

15 lipca 1943 roku w odwet za zabicie amtskomisarza niemieckiego, hitlerowcy zamordowali w miejscu masowych straceń w lasku Pietrasze 50 osób - mężczyzn, kobiet i dzieci. Wśród nich byli mieszkańcy Wasilkowa, których zwłoki ekshumowano w 1944 roku i pochowano na cmentarzu rzymskokatolickim i prawosławnym w Wasilkowie.

Wasilków pamięta.

 

facebook
Urząd Miejski w Wasilkowie