Narodowe Czytanie w Wasilkowie - relacja
Fragmenty znakomitej powieści Żeromskiego na świeżym powietrzu, w pięknym wrześniowym słońcu odczytywali m. in. Burmistrz Mirosław Bielawski, Przewodniczący Rady Miejskiej Piotr Półtorak, Radny Rady Miejskiej Adrian Łuckiewicz, Radny Rady Powiatu Białostockiego Jacek Bejm, Dyrektor Miejskiego Ośrodka Animacji Kultury w Wasilkowie Wojciech Cymbalisty, Dyrektor Publicznej Szkoły Podstawowej im. Janusza Korczaka w Studziankach Jadwiga Piotrowska, przedstawiciele wasilkowskich organizacji pozarządowych, nauczyciele i uczniowie z wasilkowskich szkół podstawowych, mieszkańcy miasta, a także pracownicy biblioteki. Wydarzenie poprowadziła Dyrektor biblioteki Elżbieta Kisło. W trakcie czytania uczestnicy wzięli udział w quizie dotyczącym twórczości Stefana Żeromskiego oraz znajomości „Przedwiośnia”. Na każdego czekała również okolicznościowa, pamiątkowa pieczęć. Narodowe Czytanie zakończyło się kawą i słodkim poczęstunkiem.
„W trwającym roku stulecia odzyskania niepodległości pragnę zaprosić Polaków do Narodowego Czytania właśnie Przedwiośnia. Jestem przekonany, że wspólna lektura tej pięknej i mądrej książki pomoże nam jeszcze bardziej przybliżyć się do doświadczeń sprzed wieku. Bardzo zależy mi na tym, aby tegoroczna akcja, oprócz jej stałego, głównego celu, którym jest promocja czytelnictwa, była też formą uczczenia jubileuszu. A zarazem chcę, aby przesłanie Żeromskiego wzbogaciło program obchodów i wydarzeń o niezwykle istotny i potrzebny element krytycznej refleksji nad dziejami ojczystymi.” – napisał w okolicznościowym liście Prezydent Andrzej Duda, który wraz z małżonką sprawuje Patronat Honorowy nad akcją. W swoim liście Prezydent zachęcał także do czytania Antologii Niepodległości, przygotowanej specjalnie z okazji 100-lecia Niepodległości, zawierającej wybitne dzieła polskich pisarzy, wpisujące się do kanonu polskiej literatury patriotycznej.
Tegoroczna odsłona akcji może pochwalić się rekordowym zasięgiem – „Przedwiośnie” wybrzmiewało w niemal 3000 miejsc nie tylko w Polsce, ale także zagranicą (co ciekawe lekturę czytano nawet na Antarktydzie!).
Przedwiośnie to ostatnia powieść Stefana Żeromskiego, którą opublikował w 1924 roku. Powieść społeczno-polityczna stanowi refleksję nad Polską w obliczu świeżo odzyskanej Niepodległości. Jak zapowiedział Prezydent Duda na przyszły rok ogłoszony zostanie wybór tytułów, które mogłyby stać się przedmiotem Narodowego Czytania 2019. Już dziś zapraszamy na przyszłoroczną odsłonę akcji do wasilkowskiej biblioteki.
Miejska Biblioteka Publiczna w Wasilkowie serdecznie dziękuje kwiaciarni „Karolina” za przygotowanie dekoracji, która wspaniale uświetniła Narodowe Czytanie.