Nagrody Artystyczne 2023 zostały wręczone!

408878302_747493584073828_8540421378340826053_n.jpg

Podczas uroczystej gali wieńczącej obchody 457. rocznicy nadania praw miejskich Miastu Wasilków Adrian Łuckiewicz - Burmistrz Wasilkowa wręczył Nagrody Artystyczne 2023 osobom, które poprzez swoją twórczość w sposób szczególny przysłużyły się do wzbogacenia artystycznego i kulturalnego oblicza Wasilkowa.

To już trzecia edycja Nagród Artystycznych. W tym roku otrzymali je animatorzy oraz twórcy kultury ludowej, którzy od wielu lat opiekują się zespołami muzycznymi i organizują liczne wydarzenia kulturalne na terenie gminy.

Piękne statuetki trafiły do: Jana Ciecierskiego, Piotra Czarnieckiego, Eugenii Górko, Amandy Kruk – Gawędzkiej i Moniki Szymulewskiej.

Poznajmy sylwetki naszych laureatów:

JAN CIECIERSKI - Współzałożyciel zespołu „Dąbrówka”, który powstał w 2014 r. przy Kole Gospodyń Wiejskich w Dąbrówkach. Zespół podtrzymuje tradycje ludowe naszej gminy, uczestniczy w festynach, festiwalach, przeglądach, konkursach i wielu innych wydarzeniach, a także corocznie bierze udział w dożynkach. Nasz laureat przygotowuje repertuar zespołu, uczy śpiewu oraz przygotowuje występy i aranżację muzyczną.

Letnie śpiewanie w Dąbrówkach to od powstania zespołu cykliczna impreza, na której spotykają się zespoły folklorystyczno-ludowe prezentując ludowe śpiewanie i tradycje.

Spotkania opłatkowe, kolędowanie i przeglądy kolędnicze, w których corocznie zespół bierze udział, to kolejny tradycyjny obrzęd, który kultywuje od lat.

PIOTR CZARNIECKI - Animator, który poprzez swoją muzykę i grę na akordeonie daje radość aż dwóm seniorskim grupom – ze Studzianek i Wasilkowa. Swoją muzyczną przygodę z naszą gminą rozpoczął 8 lat temu od współpracy z zespołem „Malwianki”. Prowadzi także zajęcia z muzykoterapii dla seniorów w Wasilkowie.

Nasz laureat promuje kulturę ludową, wraz z zespołami wykonuje pieśni biesiadne, patriotyczne, religijne. Regularnie przygotowuje oprawę muzyczną na liczne dni seniora i seniorady. Angażuje się także w różne akcje charytatywne.

EUGENIA GÓRKO - Wyjątkowa społeczniczka, której aktywność, dotycząca zespołu „Malwianki”, sięga już ćwierć wieku.

Zespół „Malwianki” w tym roku obchodził Jubileusz 25-lecia, a to właśnie Pani Eugenia jest jego założycielką. Jest także sołtysem sołectwa Studzianki II oraz przewodniczącą Koła Gospodyń Wiejskich. Nasza Laureatka organizuje w sołectwie liczne spotkania i wydarzenia, a także działa na rzecz podtrzymania i kultywowania tradycji dożynkowych.

W 2017 roku wraz z zespołem reprezentowała województwo podlaskie na Dożynkach Prezydenckich w Spale. Ponadto zespół co roku bierze udział w licznych wydarzeniach i przeglądach, festiwalach ludowych i senioradach.

AMANDA KRUK-GAWĘDZKA - Od 8 lat prowadzi Studio Tańca Good Step. Uczy tańca towarzyskiego dzieci, dorosłych i seniorów. Jej podopieczni swoje umiejętności mogą zaprezentować na Turnieju Tańca Towarzyskiego o Puchar Burmistrza Wasilkowa, który organizuje Pani Amanda i który co roku przyciąga coraz większą liczbę uczestników i publiczności. Do tej pory odbyło się pięć edycji tego wydarzenia. W ostatnim turnieju wzięło udział blisko 1000 osób, co stanowi wielki wkład w promocję naszego miasta na tanecznej mapie województwa.

Dodamy, że nasza laureatka jest także autorką książek dla dzieci. W swoich publikacjach za pomocą wiersza przedstawia wartości, które pomagają dzieciom budować swój charakter.

MONIKA SZYMULEWSKA - Instruktorka, opiekująca się zespołem „Wasilkowianie” od 2016 r. Zespół regularnie bierze udział w wielu koncertach, festynach i piknikach na terenie gminy, a także w miejskich uroczystościach patriotycznych. Z repertuarem patriotycznym występował też w na Wieczornicach w Bibliotece oraz w wasilkowskich przedszkolach i szkołach podczas akademii i spotkań patriotycznych. Posiada w repertuarze również pieśni religijne i kolędy. Bierze udział w wielu konkursach, diecezjalnych spotkaniach seniorów, a także co roku - w przeglądzie twórczości seniorów województwa podlaskiego Senioriada w Białostockim Ośrodku Kultury. Działalność zespołu możliwa jest dzięki prowadzeniu i multiinstrumentalnej oprawie, zapewnianej przez naszą laureatkę.

Gratulujemy serdecznie laureatom Nagród Artystycznych 2023!

DSCF1535.jpg

facebook
Urząd Miejski w Wasilkowie