Już niedługo w szkołach podstawowych w gminie Wasilków zostanie przeprowadzony Szkolny Budżet Obywatelski (SBO)

DSCF2367.jpg

Już niedługo w szkołach podstawowych w gminie Wasilków zostanie przeprowadzony Szkolny Budżet Obywatelski (SBO). Daje on uczniom możliwość zgłaszania swoich pomysłów, które finalnie zostaną zrealizowane z budżetu gminy, przy wsparciu merytorycznym i również finansowym Fundacja SocLab - Laboratorium Badań i Działań Społecznych

Wdrożenie szkolnego budżetu obywatelskiego wymaga wielu przygotowań, zdobycia wiedzy i umiejętności. Do realizacji tego zadania już od października minionego roku przygotowywały się złożone z uczniów i nauczycieli zespoły koordynujące, a w minionych dwóch tygodniach odbywały się w szkołach warsztaty prowadzone przez Agnieszkę Maszkowską z Fundacji SocLab. Podczas tych spotkań uczniowie opracowali ważny i wspólny dla trzech szkół dokument - Regulamin budżetu obywatelskiego 2024, który ostatecznie wszedł w życie Zarządzeniem Burmistrza Wasilkowa. Szkolny budżet obywatelski w gminie Wasilków ma już też swoje logo.

logo Szkolny Budżet Obywatelski.jpg

Uczniowie będą mogli dzielić się swoimi pomysłami, a następnie głosować na nie. Nabór projektów SBO rozpocznie się 19 lutego 2024 r. Mogą to być różne zakupy wyposażenia, ale także wydarzenia i inicjatywy (warsztaty, pokazy, konkursy, itp.). Zgłaszane projekty muszą być jednak ogólnodostępne dla wszystkich uczniów szkoły. Pula budżetu obywatelskiego w każdej ze szkół to 4000 zł. Zrealizowane zostaną 2 projekty (jeden duży za 3000 zł i jeden mały za 1000 zł) wyłonione w drodze demokratycznie przeprowadzonego głosowania. Budżet obywatelski jest bowiem demokratycznym procesem, w którym decyduje większość. Każdy ma w nim poczucie sprawczości i taki sam wpływ. Fundamentem SBO są zasady: obywatelskość, równość, sprawczość, wpływ, kreatywność, zaangażowanie, współpraca i przejrzystość. To właśnie one będą przyświecać uczniom podczas realizacji niezwykle ambitnego zadania, jakie przez nimi stoi. Już teraz zachęcamy uczniów szkół podstawowych w gminie Wasilków do czynnego udziału w szkolnym budżecie obywatelskim.

CO I KIEDY NASTĄPI?

Nabór projektów: 19.02-4.03.2024 r. - będziesz mógł/mogła wtedy zgłosić swój pomysł i złożyć wniosek na:

  • projekt duży za 3000 zł lub/i
  • projekt mały za 1000 zł

Głosowanie: 8-9.04.2024 r. - będziesz mógł/mogła wtedy zagłosować na jeden projekt duży i jeden projekt mały.

Ogłoszenie wyników: 10.04.2024 r.

Realizacja projektów: 10.04-15.05.2024 r. - w tym czasie zrealizujemy projekty, które zwyciężą w głosowaniu i zrobimy wszystkie zakupy.

 

Dziękujemy wszystkim uczestnikom warsztatów!

- Szkoła Podstawowa im. Króla Zygmunta Augusta w Wasilkowie

- Szkoła Podstawowa nr 1 im. ks. Wacława Rabczyńskiego w Wasilkowie

- Publiczna Szkoła Podstawowa im. Janusza Korczaka w Studziankach

 

Gmina Wasilków jako jedna z pierwszych w województwie podlaskim wdraża budżet obywatelski w szkołach podstawowych, realizując tym samym kolejny świetny projekt we współpracy z Fundacja SocLab - Laboratorium Badań i Działań Społecznych.

Projekt “Szkolny budżet partycypacyjny w gminie Wasilków” dofinansowany jest ze środków programu CEBRICS Amerykańskiej Agencji ds. Rozwoju Międzynarodowego USAID.

logo Szkolny Budżet Obywatelski.jpglogo Szkolny Budżet Obywatelski.jpglogo Szkolny Budżet Obywatelski.jpglogo Szkolny Budżet Obywatelski.jpglogo Szkolny Budżet Obywatelski.jpglogo Szkolny Budżet Obywatelski.jpglogo Szkolny Budżet Obywatelski.jpglogo Szkolny Budżet Obywatelski.jpglogo Szkolny Budżet Obywatelski.jpglogo Szkolny Budżet Obywatelski.jpg

facebook
Urząd Miejski w Wasilkowie