13 kwietnia 2023r. - obchody Dnia Pamięci Ofiar Zbrodni Katyńskiej
Obchody Dnia Pamięci Ofiar Zbrodni Katyńskiej
13 kwietnia - obchodziliśmy Dzień Pamięci Ofiar Zbrodni Katyńskiej. Uroczystość odbyła się przy „Dębach Pamięci” w Wasilkowie.
Tego dnia wspominaliśmy blisko 22 tysiące Polaków – wojskowych, policjantów i cywili – zamordowanych w kwietniu i maju 1940 roku przez sowieckie NKWD. Ciała grzebano bezimiennie, w masowych grobach w lasach tak, aby nie zostały nigdy odnalezione. Informację o odkryciu masowych grobów podało berlińskie radio 3 kwietnia 1943 roku. Wtedy to Rząd RP na uchodźstwie zwrócił się do Międzynarodowego Czerwonego Krzyża o ustalenie szczegółów. Związek Radziecki nie przyznał się do tej zbrodni i oskarżył Polskę o współpracę z III Rzeszą. Dopiero po upadku ZSRR Michaił Gorbaczow przyznał, że za zbrodnię katyńską odpowiadali Sowieci.
13 kwietnia 1940 roku jest również bardzo ważną datą w historii Wasilkowa. Tego dnia dokonana została deportacja co najmniej siedmiu wasilkowskich rodzin w głąb Związku Sowieckiego. Była to wielka strata dla liczącej w tamtych czasach ok. 5000 osób społeczności.
Podczas uroczystości historię oraz wagę tamtych wydarzeń przybliżył Burmistrz Wasilkowa Adrian Łuckiewicz oraz przemawiający w imieniu Premiera Mateusza Morawieckiego Wojewoda podlaski Bohdan Paszkowski.
Delegacje m.in. samorządowe oraz placówek oświatowych złożyły symboliczne kwiaty pod „Dębami Pamięci” posadzonymi dla uhonorowania mieszkańców Wasilkowa zamordowanych w 1940 r. w Katyniu i Miednoje.
Pobliskie rondo u zbiegu ul. Polnej i ul. Kościelnej decyzją Rady Miejskiej w Wasilkowie zyskało imię zamordowanego w Katyniu podporucznika Józefa Jana Kubali – nauczyciela Szkoły Powszechnej w Wasilkowie.
Po uroczystości pod „Dębami Pamięci” Antoni Pełkowski przeprowadził w pobliskiej Szkole Podstawowej im. Antoniego Bućko prelekcję o mieszkańcach Wasilkowa zamordowanych w Katyniu i Miednoje.