Dlaczego Wasilków

DLACZEGO WASILKÓW

Gmina Wasilków przyciąga każdego roku całe rodziny, które ze względu na niskie koszty oraz ceny mieszkań i nieruchomości decydują się w niej zamieszkać. Sprzyja też temu bliskie sąsiedztwo lasu. Dogodna lokalizacja umożliwiająca szybki dojazd do stolicy Podlasia i urokliwa okolica pozwalająca zapomnieć o zgiełku i pracy sprawiły, że osiedle na „Lisiej Górze" w Wasilkowie przyciągnęło setki nowych lokatorów. W oczach kształtuje się i rośnie osiedle „Leśne” złożone z domów jednorodzinnych wolnostojących i szeregowych oraz „Dolina Cisów” oferująca mieszkania przy głównej drodze łączącej Wasilków z Białymstokiem. W latach 1995-2014 liczba ludności w Wasilkowie wzrosła z 7629 do 10677, a więc o prawie 40%. Wasilków kiedyś zwany „sypialnią Białegostoku” dziś coraz częściej doceniany jest jako miasto, które przyciąga inwestorów i stwarza coraz lepsze warunki bytowe swoim mieszkańcom.

Dlaczego Wasilków to miejsce, w którym warto żyć:

 • Gmina Wasilków jest miejscem atrakcyjnym dla Dużych Rodzin, które korzystają z dofinansowania do żłobków (50%) oraz przedszkoli (50-75%). Funkcjonują w niej obecnie 2 przedszkola publiczne. Gmina stwarza również atrakcyjne warunki dla powstawania przedszkoli prywatnych (na jej terenie działa obecnie 3 przedszkola niepublicznych, w tym jedno językowe). Wprowadzany jest obecnie w życie program, na podstawie którego dzieci z Dużych Rodzin, aby dojechać do szkoły będą korzystać z dofinansowania do biletów komunikacji miejskiej.
 • Gmina dba o zdrowie swoich najmłodszych mieszkańców. Prowadzony jest program „Profilaktycznych szczepień przeciwko pneumokokom” w ramach którego mieszkańcy mogą skorzystać z dofinansowania do szczepionki.
 • Gmina dba o dzieci i młodzież w szczególny sposób, zapewniając im rozrywkę i możliwość realizacji swoich pasji (w tym zamiłowań sportowych). Podczas wakacji i ferii organizowane są dla dzieci bezpłatne półkolonie i zajęcia artystyczno – sportowe. W trakcie roku szkolnego prowadzone są również bezpłatne zajęcia muzyczne. W okresie letnim dzieci uczestniczą w licznych festynach i zabawach. W ostatnim czasie zrealizowane zostały inwestycje związane z remontem sali gimnastycznej w Szkole Podstawowej oraz utworzeniem Parku Linowego przy ulicy Kruczej. W najbliższych planach jest kompleksowe odnowienie boiska w Szkole Podstawowej.
 • W centrum Wasilkowa znajduje się jedna z najnowocześniejszych bibliotek na Podlasiu, w której mieści się m.in. czytelnia, sala konferencyjna, kącik zabaw dla dzieci i sala komputerowa z bezpłatnym dostępem do internetu. Biblioteka Publiczna w Wasilkowie służy rozwijaniu i zaspokajaniu potrzeb czytelniczych mieszkańców gminy oraz upowszechnianiu wiedzy i rozwoju kultury. Odbywają się w niej spotkania z cyklu „Wokół porodu” wspierające młode rodziny, a także liczne spotkania kulturalne, projekcje filmów itp. …
 • Gmina zapewnia dzieciom niepełnosprawnym bezpłatne dojazdy do szkół specjalnych.
 • Wasilków wspiera środowiska seniorów (Aktywni 50+, lokalnie działające zespoły muzyczne złożone z seniorów, itp.)
 • Gmina kładzie duży nacisk na rozwój infrastruktury. Prowadzone są liczne inwestycje związane z budową nawierzchni dróg, przebudową ulic, instalacji elektrycznych itp. … Wasilków zmienia się w oczach. W miejscu niebezpiecznych skrzyżowań na głównej ulicy Wasilkowa powstają ronda poprawiające nie tylko komfort komunikacji oraz bezpieczeństwo pieszych i kierowców ale też i estetykę miasta.
 • Wasilków to gmina, w której nie można się nudzić. Dla poszukujących atrakcji polecamy takie miejsca jak: Jurajski Park Dinozaurów w Jurowcach, Podlaskie Muzeum Kultury Ludowej (Muzeum Wsi) i Wioska Indiańska w Jurowcach. Miejsca które warto odwiedzić ze względu na bogatą i ciekawą historię to m.in. Święta Woda, Cmentarz Rzymskokatolicki, Cmentarz Żydowski i Wiatrak w Studziankach.
 • Gmina stwarza bardzo dobre warunki do rekreacji i rozwoju swoich pasji przez cały rok. Wasilków otoczony jest Parkiem Krajobrazowym Puszczy Knyszyńskiej dzięki czemu mieszkańcy oraz turyści mają możliwość korzystania z licznych szlaków pieszych, rowerowych, jeździeckich oraz ścieżek dydaktycznych. Mają oni też doskonałe warunki do uprawniania turystyki kwalifikowanej: wędkarstwa, myślistwa, kajakarstwa i jeździectwa. Dla miłośników wędkarstwa dobrym miejscem jest zalew nad Supraślą. Również nad zalewem jest wypożyczalnia kajaków oraz sprzętu wodnego. W Wasilkowie są 2 hotele, kwatery agroturystyczne i pola namiotowe. W okresie zimowym nad zalew w Wasilkowie tłumnie przyjeżdżają kąpać się morsy zrzeszeni w Podlaskim Klubie Morsów.
 • W gminie zarejestrowanych jest 1240 prywatnych podmiotów gospodarczych, dla których Wasików jest głównym miejscem prowadzenia działalności. Kształtuje się w tu otoczenie sprzyjające prowadzeniu firmy. W centrum Wasilkowa znajduje się Urząd Miejski. Jest tu również Bank BPS, a także punkty obsługi dokumentów, w których można wykonać kserokopie, wydruki, zakupić materiały biurowe itp. W Bibliotece Publicznej można też bezpłatnie skorzystać z komputera i internetu. Osoby prowadzące działalność na terenie Wasilkowa ze względu na bliską odległość często korzystają z usług białostockich firm i instytucji.
 • Zdecydowana większość Wasilkowian to ludzie młodzi, uczący się lub pracujący w pobliskim Białymstoku, Wasilkowie lub okolicach. W 2014 r. liczba mieszkańców wynosiła ponad 15 tys. osób z czego 64,9% to ludzie w wieku produkcyjnym, a 20,0% w wieku przedprodukcyjnym. Dla porównania te same dane dla całości powiatu białostockiego to: 63,8% osób w wieku produkcyjnym i 18,2% w wieku przedprodukcyjnym. Udział bezrobotnych zarejestrowanych w liczbie ludności w wieku produkcyjnym to 8,3% i jest to bardzo zbliżona wartość do tej samej danej dla powiatu białostockiego (8,2%) (źródło: Dane Urzędu Statystycznego z 2014 r.).

Wasilków to dynamicznie rozwijająca się gmina, wykorzystująca swój potencjał gospodarczy i przyrodniczy oraz zapewniająca wysoką jakość życia swoim mieszkańcom. Warto ją odwiedzić i poznać.

Zapraszamy do Wasilkowa!

facebook
Urząd Miejski w Wasilkowie