Uczniowie wasilkowskich szkół od 10 lutego, mogą składać wnioski w ramach II edycji Szkolnego Budżetu Obywatelskiego

Uczniowie wasilkowskich szkół od dziś 10 lutego 2025 r., mogą składać wnioski w ramach II edycji Szkolnego Budżetu Obywatelskiego! Jesteśmy bardzo ciekawi jakie zgłoszą pomysły. Może to być zakup wyposażenia przestrzeni szkolnej, wdrożenie nowych rozwiązań i udoskonaleń, organizacja warsztatów, pokazów, konkursów czy innych wydarzeń. Składanie wniosków trwa do 21 lutego 2025 r. Zachęcamy wszystkich uczniów do czynnego udziału i dzielenia się swoimi pomysłami.
Przed feriami Zespoły Koordynujące ds. SBO, składające się z uczniów i nauczycieli, prowadziły w klasach lekcje rówieśnicze, których celem było przybliżenie idei budżetu obywatelskiego oraz zachęcenie do zgłaszania własnych pomysłów. Już wtedy pojawiły się ciekawe propozycje zadań! Teraz, na etapie składania wniosków, wszystkie te inicjatywy zostaną szczegółowo opisane w formularzach SBO.
Kiedy odbędzie się GŁOSOWANIE?
Zwycięskie projekty uczniowie wybiorą w głosowaniu 26-27 marca 2025 roku, a do 16 maja będzie czas na ich celebrację i realizację. Zostaną wtedy zrobione wszystkie zakupy.
Projekt "Szkolny budżet obywatelski w gminie Wasilków w roku szkolnym 2024/2025” realizowany jest w trzech szkołach podstawowych przy wsparciu finansowym i merytorycznym gminy Wasilków:
- Szkoła Podstawowa im. Króla Zygmunta Augusta w Wasilkowie
- Szkoła Podstawowa nr 1 im. ks. Wacława Rabczyńskiego w Wasilkowie
- Publiczna Szkoła Podstawowa im. Janusza Korczaka w Studziankach
Jaka jest pula środków SBO2025?
Każda szkoła ma do dyspozycji 4000 zł, które zostaną podzielone na:
1 projekt duży (3000 zł)
1 projekt mały (1000 zł)
Wartości, które budują społeczność!
Wasilkowski Szkolny Budżet Obywatelski kształtuje obywatelskie postawy wśród dzieci i młodzieży, ucząc ich odpowiedzialności oraz aktywnego uczestnictwa w życiu społeczności szkolnej. Projekt bazuje na kluczowych wartościach, takich jak współpraca, wpływ, sprawczość, kreatywność, komunikacja, zaangażowanie, demokracja, przejrzystość, równość oraz nauka przez doświadczenie. Dzięki temu młodzi wasilkowianie nie tylko zdobywają praktyczną wiedzę o mechanizmach demokracji i budżetu obywatelskiego, ale także uczą się pracy zespołowej, podejmowania decyzji oraz skutecznego działania na rzecz swojego otoczenia.
*zdjęcia z realizacji lekcji rówieśniczych zostały nam przesłane przez uczniów i nauczycieli