14 kwietnia 2025 r., obchodzony był Dzień Pamięci Ofiar Zbrodni Katyńskiej

Obchody Dnia Pamięci Ofiar Zbrodni Katyńskiej
14 kwietnia 2025 r., obchodzony był Dzień Pamięci Ofiar Zbrodni Katyńskiej. Uroczystość miała miejsce przy „Dębach Pamięci” w Wasilkowie.
W kwietniu i maju 1940 r. blisko 22 tysiące Polaków – wojskowych, policjantów i cywili – zostało zamordowanych przez sowieckie NKWD. Ciała grzebano bezimiennie, w masowych grobach w lasach tak, aby nie zostały nigdy odnalezione. Informację o odkryciu masowych grobów podało berlińskie radio 3 kwietnia 1943 roku. Wtedy to Rząd RP na uchodźstwie zwrócił się do Międzynarodowego Czerwonego Krzyża o ustalenie szczegółów. Związek Radziecki nie przyznał się do tej zbrodni i oskarżył Polskę o współpracę z III Rzeszą. Dopiero po upadku ZSRR Michaił Gorbaczow przyznał, że za zbrodnię katyńską odpowiadali Sowieci.
13 kwietnia 1940 roku jest bardzo ważną datą w historii Wasilkowa. Tego dnia dokonana została deportacja co najmniej siedmiu wasilkowskich rodzin w głąb Związku Sowieckiego. Była to wielka strata dla liczącej w tamtych czasach ok. 5000 osób społeczności.
Podczas uroczystości Burmistrz Wasilkowa Adrian Łuckiewicz wraz z ks. Romualdem Bućko oraz Przewodniczącym Towarzystwa Przyjaciół Ziemi Wasilkowskiej Antonim Pełkowskim przybliżyli historię oraz znaczenie tych wydarzeń. Delegacje, w tym przedstawiciele samorządów oraz placówek edukacyjnych, złożyły symboliczne kwiaty pod „Dębami Pamięci”, które zostały posadzone dla uczczenia mieszkańców Wasilkowa zamordowanych w 1940 roku w Katyniu i Miednoje.
Przypominamy, że w 2023 r. rondo znajdujące się na skrzyżowaniu ulic Polnej i Kościelnej na mocy decyzji Rady Miejskiej w Wasilkowie, zyskało imię zamordowanego w Katyniu podporucznika Józefa Jana Kubali, nauczyciela Szkoły Powszechnej w Wasilkowie.
Współorganizatorami wydarzenia byli:






