Festiwal Kultury Tatarskiej w Skansenie

Festiwal odbędzie się w Podlaskim Muzeum Kultury Ludowej  

(Wasilków)

29-30 lipca (sobota – niedziela), w godz. 10.00- 16.00

Organizatorzy: Związek Tatarów Rzeczypospolitej Polskiej, Podlaskie Muzeum Kultury Ludowej

 

 Wydarzenie objął Patronatem Honorowym Burmistrz Wasilkowa Mirosław Bielawski.

Od kilku już lat Podlaskie Muzeum Kultury Ludowej (wcześniej jako Białostockie Muzeum Wsi)  wspólnie ze Związkiem Tatarów Rzeczypospolitej Polskiej jest organizatorem „Festiwalu Kultury Tatarskiej”. Celem tego dwudniowego wydarzenie jest przybliżenie jak najszerszemu gronu odbiorców kultury Tatarów polskich, grupy etnicznej zamieszkującej od XVII w. obszar znajdujący się w obecnych granicach województwa podlaskiego.

Ponieważ jedną z najbardziej charakterystycznych cech tatarskiej kultury jest kuchnia, organizatorzy zadbali, by nie zabrakło tatarskich specjałów takich jak pierogi, kibiny, czebureki, halwa, i wiele innych. Poza poznaniem tych niezwykłych smaków będzie można będzie wziąć udział w warsztatach kulinarnych. Na scenie, dla miłośników Karoliny Cichej koncert artystki, która wystąpi z Bartem Pałygą, a także występy tatarskich zespołów wokalno-tanecznych. W tym roku gościnnie wystąpią Tatarzy z Kaliningradu. Zarówno w sobotę jak i niedzielę podziwiać będzie można kunszt choreograficzny czeczeńskiego zespołu Łowzar.

Nie zabraknie też pokazów konnych. W sobotę przed publicznością zaprezentuje się Szwadron Kawalerii Wojska Polskiego, w niedzielę Szwadron Kawalerii im. X Pułku Ułanów Litewskich oraz łucznicy konni.

W programie także: pokazy ptaków drapieżnych i sów z Sokolarni Podlaskiego Muzeum Kultury Ludowej, prezentacja filmu przybliżającego społeczność tatarską na Białorusi, zwiedzanie namiotu z prezentacją tatarskiego uzbrojenia,  nauka strzelania z łuku,  prezentacja stoisk z potrawami tatarskimi oraz kulinariami lokalnych producentów, kiermasz rękodzieła ludowego i wiele innych atrakcji.

Wstęp:  1 zł.

Serdecznie zapraszamy!

 

 

 

 

 

facebook
Urząd Miejski w Wasilkowie