Wspaniały koncert muzyki cerkiewnej grupy "Preobrażenije" w Wasilkowie

Wczoraj (10 maja) w Cerkwi Św. App. Piotra i Pawła w Wasilkowie
odbył się wspaniały koncert ukraińskiej grupy wokalnej Preobrażenije

w ramach Międzynarodowego Festiwalu

Hajnowskie Dni Muzyki Cerkiewnej

Czteroosobowa grupa pod dyrygenturą Aleksandra Tkaczenko wystąpiła przed licznie zebraną publicznością z repertuarem utworów cerkiewnych, pieśni ludowych oraz bożonarodzeniowych. Wśród utworów pojawił się też polski akcent – „Cicha noc” zaśpiewana przez ukraińskich wykonawców wywołała zachwyt publiczności.

Podziękowania wokalistom oraz wspaniałej publiczności złożyli Proboszcz parafii ks. prot. Anatol Hajduczenia oraz Burmistrz Wasilkowa Mirosław Bielawski, który zapewnił, że wszyscy wasilkowianie zgromadzeni tego dnia w świątyni to koneserzy dobrej muzyki. Dyrektor Miejskiego Ośrodka Animacji Kultury Wojciech Cymbalisty wręczył wokalistom kwiaty i podziękowania.

Wydarzenie jakim jest Międzynarodowy Festiwal Hajnowskie Dni Muzyki Cerkiewnej odbywa się od 1982 roku i jest największym festiwalem muzyki cerkiewnej w Polsce. W 1995 r. Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego nadało mu kategorię zerową, co stawia go na równi m.in. z Konkursem Chopinowskim. Co roku gromadzi chóry z całego świata.

Ideą Festiwalu jest przybliżenie szerokiej publiczności walorów duchowych, ale także artystycznych muzyki cerkiewnej. Podczas Festiwalu muzykę cerkiewną wykonują chóry i grupy wokalne bez względu na narodowość i wyznanie – a więc nie tylko wyznawcy prawosławia, ale także katolicy, grekokatolicy, protestanci, muzułmanie, buddyści, wyznawcy judaizmu.

W imieniu Burmistrza Wasilkowa serdecznie dziękujemy organizatorom lokalnej odsłony wydarzenia:
Parafii Prawosławnej pw. Św. App. Piotra i Pawła w Wasilkowie
oraz Miejskiemu Ośrodkowi Animacji Kultury w Wasilkowie.

facebook
Urząd Miejski w Wasilkowie