Mieszkańcy Wasilkowa uczestniczyli w spotkaniu dotyczącym planów budowy drogi S19

Wczoraj (5 kwietnia) w Miejskiej Bibliotece Publicznej w Wasilkowie odbyło się spotkanie informacyjne dotyczące planów budowy drogi ekspresowej S19, będące elementem konsultacji społecznych. Spotkanie zorganizowane zostało przez firmę AECOM z Poznania na zlecenie Generalnej Dyrekcji Dróg Krajowych i Autostrad Oddział w Białymstoku.  Trasa S19 połączy Białystok z granicą w Kuźnicy Białostockiej. Wciąż nie wiadomo jednak, jaki będzie jej przebieg.

Spotkanie rozpoczął Burmistrz Wasilkowa Mirosław Bielawski, który zaznaczył że „budowa drogi S19 ma dla Wasilkowa strategiczne znaczenie” i zachęcał mieszkańców do wzięcia udziału w konsultacjach. W spotkaniu wzięli też udział: Zastępca Burmistrza Piotr Karol Bujwicki, Pan Tomasz Madras z ramienia Posła Dariusza Piątkowskiego oraz Kierownik Rejonu w Białymstoku Generalnej Dyrekcji Dróg i Autostrad Pan Krzysztof Gleba – Zawadzki.

Podczas spotkania wykonawca studium techniczno - ekonomiczno - środowiskowego inwestycji przedstawił m.in. parametry techniczne drogi, rozwiązania, które zostaną zastosowane dla ochrony akustycznej, a także zaprezentował warianty przebiegu drogi. Jeden z nich (wariant nr 5) zakłada skierowanie ruchu tranzytowego i ciężarowego na nową trasę ekspresową najkrótszą drogą przez Wasilków, Czarną Białostocką i Sokółkę co zmniejszyłoby ilość samochodów ciężarowych przejeżdżających przez naszą Gminę. Istnieje bowiem obawa, że kierowcy tych samochodów nie zawsze wybiorą dużo dłuższą trasę wiodącą przez Korycin i Janów. Mieszkańcy zgłaszali projektantom swoje wnioski i uwagi zwłaszcza w zakresie planowanego przebiegu drogi ekspresowej i dróg dojazdowych. Mieszkańcy wsi Jurowce oraz pobliskich terenów apelowali o przesunięcie odcinka dalej od terenów zabudowanych. Władze Wasilkowa poparły głosy tych uczestników dyskusji. Zastępca Burmistrza Piotr Karol Bujwicki zapowiedział, że Gmina wystosuje pismo do GDDKiA w sprawie przeprojektowania odcinka drogi w okolicach Jurowiec.

Zastępca Burmistrza podkreślił też:  „Zależy nam, aby wzdłuż drogi zbudowano ścieżkę rowerową łączącą Wasilków z Czarną Białostocką. Dążymy do tego, aby połączyć ścieżką Wasilków z wszystkimi sąsiadującymi gminami.”

Konsultacje i spotkania informacyjne są organizowane, aby dać mieszkańcom i przedsiębiorcom możliwość wypowiedzenia się. Każdy może zgłosić uwagi do planu i złożyć w Urzędzie Miejskim w Wasilkowie wniosek w terminie 9 – 20  kwietnia br. na stosownym formularzu dostępnym w podanym terminie w Biurze Obsługi Interesanta. Można go pobrać również elektronicznie (załącznik u dołu strony).

W sekretariacie Urzędu Miejskiego dostępne są plany sytuacyjne i mapy. Można je również pobrać w wersji elektronicznej (załączniki u dołu strony).

Spotkania informacyjne dotyczące budowy drogi ekspresowej S19 odbywają się we wszystkich gminach, na terenie których jest ona planowana zgodnie z wariantem nr 5: czyli Sokółka,  Czarna Białostocka, Dobrzyniewo i Choroszcz. Ostateczną decyzję podejmie GDDKiA po zebraniu i przeanalizowaniu wszystkich wniosków złożonych podczas konsultacji społecznych.

Burmistrz Wasilkowa Mirosław Bielawski zachęca zainteresowane osoby
do udziału w konsultacjach społecznych.

 

facebook
Urząd Miejski w Wasilkowie