Koncert Szwadronu Kawalerii im. 10 Pułku Ułanów Litewskich

W niedzielę  (8 kwietnia) przed mieszkańcami Wasilkowa wystąpił Szwadron Kawalerii im. 10 Pułku Ułanów Litewskich z repertuarem pieśni patriotycznych. Koncert odbył się w kościele Najświętszej Marii Panny Matki Miłosierdzia.

Organizatorami wydarzenia byli: Burmistrz Wasilkowa, Miejski Ośrodek Animacji Kultury w Wasilkowie, parafia pw. Najświętszej Marii Panny Matki Miłosierdzia oraz Szwadron Kawalerii im. 10 Pułku Ułanów Litewskich.

Burmistrz Wasilkowa Mirosław Bielawski oraz Dyrektor Miejskiego Ośrodka Animacji Kultury Wojciech Cymbalisty powitali gości, wśród których znaleźni się m. in. Komendant Miejski Policji w Białymstoku Wojciech Macutkiewicz, Burmistrz Choroszczy Robert Wardziński, Radni Powiatu Białostockiego, Radni Rady Miejskiej Gminy Wasilków, Komendant OSP Złotoria Ireneusz Jabłoński, Prezes OSP Tykocin Adam Sokolewicz, Kierownik Zakładu Gospodarki Komunalnej w Wasilkowie Marcin Siedlecki, Dariusz Syrnicki reprezentujący Związek Żołnierzy Narodowych Sił Zbrojnych, dyrektorzy szkół i przedszkoli z terenu Gminy Wasilków oraz poczty sztandarowe.

Następnie przed liczną publicznością w kościele zaprezentowali się artyści ze szwadronu: Iwona i Zdzisław Pruszyńscy oraz Jarosław Andrzejuk, wykonując pieśni takie jak np. doskonale znane wszystkim "Czerwone maki pod Monte Cassino", "Hej hej ułani", "Honor i gniew" czy "Róża i bez" kojarzona z kultowym filmem "Jak rozpętałem II wojnę światową". Publiczność chętnie włączyła się w śpiew. Asystę w historycznych strojach ułanów tworzyli: Ireneusz Łapiński, Blażej Jaworski i Kasper Gołębiewski. Po koncercie artyści i goście odwiedzili świetlicę przy ul. Dwornej.

Jak pisze o sobie Szwadron na oficjalnej stronie internetowej: "Tworzymy grupę ludzi łączącą w sobie zamiłowanie do koni i co się z tym wiąże do narodowej broni – kawalerii. Celem naszego działania jest promowanie i krzewienie właściwych postaw patriotycznych w oparciu o etos kawalerii, która jest nośnikiem takich wartości jak honor, męstwo, poświęcenie, obowiązkowość i odpowiedzialność. Działamy na zasadzie stowarzyszenia, które powołaliśmy z naszej własnej inicjatywy. Obraliśmy imię 10 Pułku Ułanów Litewskich (10 PUL) ze względu na miejsce, w którym jednostka ta stacjonowała – Białystok, jak również dlatego, że wielu z nas wśród swoich przodków miało dziadków w ułanach."

Niedzielny koncert był symbolicznym otwarciem wasilkowskich obchodów setnej rocznicy odzyskania przez Polskę niepodległości.

W imieniu Burmistrza Wasilkowa Mirosława Bielawskiego serdecznie dziękujemy artystom
i współorganizatorom za wspaniały występ.

 

facebook
Urząd Miejski w Wasilkowie