Do końca marca można oglądać wystawę poświęconą słynnej wasilkowiance

Do końca marca w Miejskiej Bibliotece Publicznej można oglądać wystawę poświęconą aktorce Norze Ney. Ekspozycję pt. „Stare Kino – Nora Ney i Inni”, 20 lutego, zainaugurował wernisaż prac Tomasza Brańskiego. >>

Na wystawę składają się prace przedstawiające m.in. Norę Ney, Eugeniusza Bodo i Hankę Ordonównę, jednak to postać znanej na świecie wasilkowianki jest głównym wątkiem ekspozycji. Jedną z atrakcji wczorajszego wydarzenia był pokaz fragmentów filmu z Norą Ney „Kobiety nad przepaścią”, poprzedzony prelekcją pana Adama Radziszewskiego.

Nora Ney urodziła się w 1906 r. we wsi Sielachowskie, natomiast dzieciństwo i wczesną młodość spędziła z rodziną w Wasilkowie. Jej najbardziej znaną rolą jest tytułowa postać Aniuty w filmie „Córka generała Pankratowa” (1934 r.). Po wybuchu II wojny światowej, Nora Ney - wraz z córką Joanną -  zostały zesłane w głąb ZSRR, gdzie przetrwały wojnę. Po zakończeniu wojny wróciła do Polski, lecz nie udało jej się powrócić do zawodu aktorskiego. W 1946 roku wyjechała do USA, gdzie podejmowała niewielkie, ze względów językowych, nieme role filmowe.

Tomasz Brański, autor wystawy „Stare Kino – Nora Ney i Inni”, zadebiutował w 1992 r. w łódzkiej "Karuzeli" i w harcerskim czasopiśmie "Świat Młodych". W latach 1996-2006 publikował w warszawskim wydawnictwie "Superpress". Od 2006 r. współpracuje z białostockim Klubem Sportowym Jagiellonia, portretując piłkarzy i innych ludzi z nią związanych, a także z lokalnymi wydawnictwami.

Organizatorami wydarzenia są: Urząd Miejski w Wasilkowie, Miejski Ośrodek Animacji Kultury w Wasilkowie oraz Miejska Biblioteka Publiczna w Wasilkowie.

facebook
Urząd Miejski w Wasilkowie