450 lat Wasilkowa - relacja z uroczystej Gali

Rok 2016 jest rokiem jubileuszowym, w którym Wasilków obchodzi 450-lecie powstania miasta. 8 grudnia 1566 roku Król Zygmunt August przekazał osadzie Wasilków prawa miejskie według zasad prawa magdeburskiego oraz herb - głowę łosia - i prawo pieczętowania nim dokumentów miejskich.

Po 450. latach król Zygmunt August wrócił na swoje włości, by świętować jubileusz powstania miasta. 10 grudnia na królewskim dworze, czyli Gimnazjum im. ks. Wacława Rabczyńskiego w Wasilkowie, odbyła się zacna gala, na którą przybyli zewsząd znamienici Goście. Honory na dworze czynił sam król Zygmunt August w towarzystwie swego zastępcy Wielmożnego Burmistrza Wasilkowa - Mirosława Bielawskiego. 

Wespół oglądano kroniki filmowe poświęcone miastu, jego bogatej historii i czasach obecnych oraz rozprawiano o planach na przyszłość. Z polecenia królewskiego Burmistrz uhonorował także wielce zasłużonych dla miasta Wasilkowa, a byli to:

• Wielmożna Pani Prof. Halina Krukowska – za promocję Wasilkowa w środowisku akademickim

• Arcy Czcigodna Zuzanna Sosnowska – za promocję Wasilkowa w Polsce i na świecie poprzez muzykę

• Waćpan Adam Wolański - Dyrygent Młodzieżowej Orkiestry Dętej w Wasilkowie - za promocję miasta w Polsce i Europie 

Nagrodę otrzymał także Szymon Konik z I-wszej klasy Gimnazjum im. ks. Wacława Rabczyńskiego - autor filmu, który zwyciężył w konkursie zorganizowanym przez Urząd „Kocham Wasilków, bo…” .. Było gwarno i radośnie. Podczas uroczystości zagrała gościom nasza wspaniała Młodzieżowa Orkiestra Dęta z Wasilkowa. Punktem artystycznym, na który wszyscy czekali był Koncert Sekstetu Dworskiego, który zaprezentował hity muzyki filmowej, operowej i musicalowej.

Na sam koniec zaś król wydał dyspozycje, by zastępca rządził w jego imieniu miastem godnie, mądrze i sprawiedliwie.

W imieniu Burmistrza Wasilkowa serdecznie dziękujemy gościom za przybycie. Dziękujemy firmie Admis za koncepcję i realizację gali oraz Miejskiemu Ośrodkowi Animacji Kultury w Wasilkowie za współpracę. Dziękujemy też Partnerom, którzy pomogli w zorganizowaniu wydarzenia, firmom: Strabag, Barter, Unicell, Yuniversal Podlaski, Trans-Man, Campo jak również Gimnazjum im. Ks. Wacława Rabczyńskiego oraz Szkole Podstawowej im. Króla Zygmunta Augusta w Wasilkowie.

facebook
Urząd Miejski w Wasilkowie