Budżet obywatelski w Wasilkowie łatwiej dostępny przez Lupe

Budżet obywatelski w Wasilkowie łatwiej dostępny przez Lupe

O realizacji budżetu obywatelskiego 2020 oraz planach na kolejną edycję budżetu opowiadał na dzisiejszej konferencji Burmistrz Wasilkowa Adrian Łuckiewicz.  Już w ubiegłym roku z inicjatywy burmistrza kwota budżetu obywatelskiego została zwiększona do 350 tys. zł, dzięki czemu w tym roku realizowanych jest aż 7 projektów, które zaproponowali i wybrali sami mieszkańcy.

W ubiegłorocznej edycji budżetu po raz pierwszy pojawiły się projekty sołeckie, a w głosowaniu wzięła udział rekordowa ilość osób, ponad 5800. Zgłoszono też dużą liczbę projektów – 10 sołeckich i 7 ogólnomiejskich.

O swoich projektach opowiedzieli zwycięzcy tegorocznej edycji budżetu obywatelskiego - Agnieszka Halicka, zwyciężczyni edycji miejskiej, pomysłodawczyni projektu „Modernizacja bieżni przy Szkole Podstawowej przy ul. Polnej” oraz Bogusław Lewkowicz, Prezes OSP Jurowce, pomysłodawca projektu „Chrońmy Jurowce, gminę Wasilków przed skutkami zmian klimatu”.

- Pomysł narodził się podczas naszej wizyty u burmistrza, gdzie byłam z uczennicami, które wygrały w zawodach sportowych. Jedna z dziewczynek poprosiła, by ulepszyć bieżnię na stadionie – wspominała Agnieszka Halicka, nauczycielka wychowania fizycznego – Oczywiście sam pomysł nie wystarczył. Trzeba było też trochę poagitować. Dyrekcja szkoły drukowała plakaty, wsparli nas nauczyciele, uczniowie i rodzice.

Projekt otrzymał 100 tys. zł i - jak przewiduje samorząd - w tym roku na jesieni powinien być zrealizowany.

- Nasz pomysł był bardzo prosty i wynikał z typowej potrzeby braku sprzętu przy akcjach OSP. Nic bardziej strażakom nie przeszkadza, gdy chcą pomagać, a nie mają sprzętu. Dzięki temu, że nasz projekt znalazł się w grupie projektów zwycięskich, mogliśmy kupić pompę do odpompowywania wody, największą w Polsce. Ta pompa jest w stanie wypompować 2 tys. m3 wody na minutę - powiedział Bogusław Lewkowicz. – W tym roku też planujemy wziąć udział w budżecie obywatelskim.

Pozostałe zwycięskie projekty miejskie to: „Skuteczny ratownik OSP w walce z żywiołami” i „Rewitalizacja skweru w parku przy ul. Białostockiej” oraz sołeckie: „Budowa boiska do gry w piłkę nożną przy SP w Sochoniach”, „Wykonanie projektu budowlanego świetlicy w Osowiczach”, „Budowa stacji Street Workout przy remizie OSP w Dąbrówkach”, „Plac zabaw przy SP w Studziankach”.

- By usprawnić głosowanie na projekty i zwiększyć możliwość głosowania przez internet, zaproponuję na najbliższej sesji zwyczajnej Rady Miejskiej zmiany w regulaminie budżetu obywatelskiego, tak by można było głosować przez aplikację mobilną lupe.wasilkow.pl – powiedział burmistrz Łuckiewicz.

Portal lupe.wasilków.pl to internetowa mapa zgłoszeń. Działa w obie strony – mieszkańcy mogą zgłaszać wszelkie problemy, awarie, zniszczenia, usterki. Taki wniosek trafia do odpowiedniego urzędnika, który zajmuje się rozwiązaniem problemu i na bieżąco informuje, na jakim etapie znajduje się sprawa. Z kolei urząd w jednym miejscu zamieszcza wszelkie przydatne informacje: komunikaty, ogłoszenia, wydarzenia kulturalne, harmonogram wywozu odpadów komunalnych, regionalny system ostrzegania itp.

Zainstalowanie tej aplikacji jest bezpłatne, dlatego Burmistrz zachęca mieszkańców, by skorzystali z tej możliwości, co zapewni szybszy kontakt z Gminą.

facebook
Urząd Miejski w Wasilkowie